Muchomory z sekcji Vaginatae

Powiązane linki

Przydatne linki

Moje zdjęcia

Przykładowe linki do zdjęć na stronie

Dopisz się do newslettera.

Najbardziej rozpowszechnionego i znanego w naszym kraju muchomorka puściłem przodem. Wszak damy mają pierwszeństwo 😉
https://lesneww.pl/muchomor-rdzawobrazowy/
Przyszła pora na resztę z tej sekcji muchomorów.
Rozwój mają bardzo podobny do tego przedstawionego na przykładzie muchomora rdzawobrązowego, mogą się różnić na samym początku i końcu. Czyli nie być jajowate w pierwszych fazach wzrostu, a półkuliste lub przy ostatnim etapie mniej lub bardziej rozpostarte, z mniej lub bardziej widocznym garbkiem.
To co jest charakterystyczne dla tej sekcji to:
– brak pierścienia na trzonie
– trzon walcowaty (zwężający się ku górze), nie zakończony wyraźna bulwą
– trzon osadzony w pochwie, która jest luźna, a zrośnięta tylko u podstawy (w zdecydowanej większości przypadków)
– wyraźne prążkowany brzegu kapelusza, a u starszych okazów może występować nawet żłobienie.
Poszczególne gatunki różnią się między sobą i nie do końca jest prawdą, że do pomyłek może dojść tylko w ramach tej sekcji. Jaśniejsze w barwie przy odrobinie nieszczęścia można pomylić z muchomorem wiosennym, lub biała odmianą m. zielonawego lub jadowitym. Występują takie różnice jak pierścień czy bulwa. Jednak nie każdy okaz przechodzi przez ksero genetyczne, a pierścień nie zawsze jest trwały.

Jeśli ktoś ma ochotę, może w komentarzach wpisać, nazwę grzyba, z którym obawiałby się pomyłki, pod dana planszą. I postaramy się wspólnie wypisać różnice 👍

A teraz zacznę się tłumaczyć 😅🤷‍♂️
Nie wszystkie z tych muchomorów muszą występować w naszym kraju. Wybrałem te, o których są wzmianki lub zostały udokumentowane niedaleko nas. Może się zdarzyć, że któryś się zawieruszył 😉
Muchomory z sekcji Vaginatae uznaje się za jadalne warunkowo. Warunkiem jest dokładna obróbka termiczna w temperaturze 70-80 stopni celcjusza. Dlaczego więc nie wszystkie mają znaczek? Różne źródła podają inne informacje stąd moja ostrożność. Nie jestem naukowcem, a część gatunków wydaje się dość rzadka, jak i nie do końca przebadana.
W Polsce występuje muchomor srebrzysty, którego nie ma opisanego na tablicy. W źródłach jest rozbierzność, amanita argentea i mairei jest podawana z tą nazwą. Tłumaczenie z wikipedi co prawda obala opracowanie naukowe, które dowodzi występowania A. argentea w Polsce. (https://www.researchgate.net/…/236153067_The_first_locality…). Ja jednak nie wiem, który konkretny gatunek powinien mieć przypisaną tą nazwę zaproponowana przez Wojewodę.

Źródła:
www.amanitaceae.org
www.monaconatureencyclopedia.com/amanita-lividopallescens/…
oraz inne w formie uzupełnienia, czy porównania.

Grafiki z tego opracowania

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Powiadom mnie
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
error: Content is protected !!
0
Masz swoje przemyślenia, wyraź je ;)x
Scroll to Top