Przydatne linki
Moje zdjęcia
Przykładowe linki do zdjęć na stronie
Gąska zielonka, a gąska siarkowa.
Trochę je teraz pomęczę, choć już kiedyś było.
O jej cechach makro nie będę się rozpisywał bo jest to na tablicach.
To co warto poruszyć to kwestia jej szkodliwości.
Swego czasu została przez kilka krajów uznana za grzyb niejadalny, wręcz trujący. Po przeczytaniu tego opracowania można dojść do wniosku, że trochę na wyrost.
Niestety, raz popsutą opinię ciężko naprawić i wszystko sprostować. Dlatego temat często wraca. Przytoczę samo podsumowanie, a po szczegóły zapraszam do dokumentu.
„Na podstawie dostępnych dowodów jesteśmy zdania, że T. equestre nie może być sam w sobie uważana za toksyczną i nie wydaje się wykazywać większego zagrożenia dla zdrowia niż inne gatunki grzybów, które są obecnie uważane za jadalne. W oparciu o zgłoszone poziomy pierwiastków w owocnikach, oczekiwane spożycie metali i niemetali po spożyciu 300 g świeżych grzybów nie powinno stanowić zagrożenia. W T. equestre nigdy nie zidentyfikowano żadnych toksycznych związków, w tym czynników powodujących rabdomiolizę. Biorąc pod uwagę dostępne dane in vivo i kliniczne dotyczące miotoksyczności różnych grzybów oraz wskazówki z analiz molekularnych Tricholoma, można postawić 3 hipotezy:
Wszystkie (lub większość) jadalne grzyby mogą wywoływać rabdomiolizę u ludzi w wysokich i powtarzanych dawkach.
Rabdomioliza wywoływana przez grzyby jadalne jest reakcją związaną z niezidentyfikowanymi jeszcze cechami genetycznymi.
Rabdomioliza została wywołana spożyciem morfologicznie spokrewnionych, ale genetycznie charakterystycznych gatunków grzybów z T. equestre.
Pilnie potrzebne są dalsze badania w celu oceny potencjalnych związków miototoksycznych w morfologicznie podobnych gatunkach grzybów do T. equestre. Wszystkie przyszłe badania nad T. equestre powinny ustalać pozycję filogenetyczną badanych próbek przy użyciu dostępnych narzędzi molekularnych. Szczególną ostrożność należy zachować podczas zgłaszania przypadków zatrucia T. equestre, aby uniknąć szumu i błędnej nadinterpretacji danych.”
Więc można uznać, że jest grzybem jadalnym, smacznym i uwielbianym przez wielu grzybiarzy. Warto jednak zachować rozwagę i umiar. Nadmiar może zaszkodzić w myśl powiedzonka” ci za dużo, to nie zdrowo”.
Co z niej można zrobić chętnie się dowiem od Was?
Ja niestety mam niewielkie doświadczenie.