Powiązane linki

 

Musisz go znać!!!
MUCHOMOR ZIELONAWY

Przydatne linki

Moje zdjęcia

Przykładowe linki do zdjęć na stronie

Dopisz się do newslettera.

Tak trochę na czasie, jednak nie bez przyczyny.
Do myślenia dał mi jeden komentarz pod moim zdjęciem z płomiennicą treści: „Skąd pewność, że to płomiennica zimowa? „. Pytanie pochodziło od osoby, którą uważam za kompetentną w temacie. Dlatego przeglądałem grupy i rzeczywiście część osób decyduje się na określenie tylko rodzaju (płomiennica) ewentualnie podkreślają wskazanie. Oczywiście nie wykluczam, że jest ktoś, kto z całą pewnością jest wstanie określić gatunek.
Ale to od tego zaczęły się moje poszukiwania wiedzy o płomiennicach .
Jak się okazuje jest troszkę tych gatunków, a dodatkowo makroskopowo są ciężkie do oznaczenia. Jak zapoznać się z opisami to wychodzi na to, że poza wielkością kapelusza zbytnio się nie różnią. Wszystkie przechodzą płynnie przez różne odcienie żółtego, więc w sumie skąd pewność, że to akurat ten gatunek, a nie forma przejściowa innego. A trzony zachowują się identycznie we wszystkich gatunkach. Można ewentualnie zaczepić się jeszcze o blaszki i ich kształt ewentualnie barwę. Niestety jeśli chodzi o grzyby opisy są pewnym punktem charakterystyki subiektywnej, a w przyrodzie nie obowiązują zasada kopiuj-wklej. Dlatego w obrębie jednego gatunku zdarzają się delikatne różnice jak i ewenementy.
W Polsce występują cztery gatunki płomiennicy.
1. Płomiennica zimowa (Flammulina velutipes) i jej odmiana biała (Flammulina velutipes var. lactea)
2.Płomiennica letnia (Flammulina fennae)
3.Flammulina ononidis
4.Flammulina elastica
Ja w tym zestawieniu umieszczam jeszcze inne, które zostały odnotowane w Europie. Dla porównania jak i dlatego, że nie wierzę żeby grzyby znały granice. Więc być może ktoś odnajdzie w Polsce gatunek jeszcze nieodnaleziony. A prawda jest również taka, że te wszystkie gatunki są to stosunkowo nowe tematy, wyodrębnione jak zakładam z Flammuliny velutipes.
Jeśli chodzi o samą płomiennice zimową jest to wyjątkowy grzyb zimowy.
Podczas mrozów przestaje rosnąć, gdy ustąpią powraca do życia i rośnie dalej.
Wyizolowano z niej flammulinę, antybiotyk który pomaga w zwalczaniu sarkomy. W medycynie ludowej uważa się, że pomaga na stany zapalne.
Oprócz tego jest to bardzo smaczny grzyb. Spożywa się same kapelusze ponieważ trzon jest twardy i łykowaty.
W 100g tego grzyba mamy:
Żelazo 1,2 mg
Witamina D 5 IU
Witamina B6 0,1 mg
Witamina B12 0 µg
Magnez 16 mg
Zawiera również substancje wzmacniające system immunologiczny, zwalcza choroby cywilizacyjne np. stres.
W poszukiwaniach płomiennicy należy uważać, żeby jej nie pomylić z innymi grzybami rosnącymi wiązkami na drzewach. Szczególnie należy wcześniej poczytać o hełmówce jadowitej (Galerina marginata) i maślance wiązkowej (Hypholoma fasciculare).

Grafiki z tego opracowania

Zobacz również

0 0 votes
Article Rating
Powiadom mnie
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
error: Content is protected !!
0
Masz swoje przemyślenia, wyraź je ;)x
Scroll to Top