Przydatne linki
Moje zdjęcia
Przykładowe linki do zdjęć na stronie
Cześć druga.
Grzyby, a zależność od drzew, albo drzewa zależne od grzybów, czyli to czego nie widzimy, a fragment pokazano w filmie Avatar . Mykoryza.
Grzyby nie są samowystarczalne jeśli chodzi o zdobywanie pożywienia. Dla tego wchodzą w mykoryzę z korzeniami drzew, jak i innych roślin. Tworząc magiczne i zazwyczaj harmonijne uzupełnienie. Czasami zdarza się, że jedno nie może przetrwać bez drugiego choć nie wszystkie grzyby kreują taką więź.
Część z nich jest wręcz pasożytami, które pobierają związki organiczne od żywych organizmów, nie rzadko doprowadzając do końca jego żywota lub znacznego osłabienia żywiciela. Saprofity, to grzyby, które rozkładają, jednocześnie pobierają składniki odżywcze z martwj materii organicznej.
Dla mnie najbardziej fascynująca jest mykoryza. Wspaniała zależność w świecie przyrody, która powinna inspirować człowieka i uczyć jak żyć w tym świecie.
Grzyby czerpią od roślin związki organiczne, niezbędne do wzrostu, jednocześnie zapewniając żywicielowi mikroelementy i związki mineralne, często pomagają w jego wzroście, ochronie i podnoszą odporność na szkodliwe warunki.
W niektórych przypadkach współzależność zaszła tak daleko, że jedno nie może istnieć bez drugiego. Wiele grzybów wyspecjalizowało się do współżycia tylko z jednym gatunkiem drzewa, choć w drugą stronę jest całkiem inaczej. Drzewa, czy inne rośliny mogą symbiozować z różnymi gatunkami grzybów.
Najbardziej znanymi przykładami mykoryza to:
Mleczaj rydz i sosna
Maślak zwyczajny i sosna
Koźlarze i brzoza, sosna, dąb, topola, grab (gdzie już sama nazwa często wskazuję z jakim gatunkiem drzewa wchodzi w mykoryzę)
Borowiki i sosna, dąb, grab, buk
Czasami, żeby pojawiły się konkretne grzyby, potrzebny jest konkretny żywiciel. Pojawiają się również inne zależności. Jest to temat mało jeszcze zbadany, więc najwięcej można powiedzieć o znanych gatunkach.
Więc kto nie zna borowika szlachetnego?
Borowik to prawidłowego rozwoju potrzebuje korzeni konkretnego gatunku drzewa. Dodatkowo, żeby grzybnia, a dokładnie jej strzępki połączyły się z korzeniami w glębie muszą się znajdować bakterie z rodzaju Pseudomonas.
A to i tak ułamek tego wszystkiego, co można by napisać o współzależności grzybów z otoczajacych ich środowiskiem.
Na zakończenie
Na planszach konkretnych gatunków drzew, pokazałem grzyby, które można spotkać w ich towarzystwie. Czasami tylko przy nich, czasami wchodzą w symbiozę z kilkoma drzewami. Czasami może się zdarzyć, że konkretny gatunek grzyba będzie odnaleziony pod innym drzewem jednak uwzględniłem te najpopularniejsze, najczęściej wymieniane. Nie wspomnę, że w różnych regionach klimatycznych ten sam gatunek grzyba będzie wchodził w interakcje z innymi gatunkami drzew. Dlatego wykonałem to na podstawie głównie polskich informacji o 150 gatunkach.