Przydatne linki
Moje zdjęcia
Przykładowe linki do zdjęć na stronie
Cechy grzybów kapeluszowych
Na samym początku pragnę podziękować za zaufanie i wiarę, że tego nie schrzanię. Całość tablic została oparta na dokumencie przygotowanym przez Krzysztofa Lipińskiego, który dodatkowo cały czas służył mi radą i rozwiewał wątpliwości. Za co bardzo dziękuję.
Dość długo się zastanawiałem jak podejść do tego tematu.
W głowie urodził się zamysł powiązany z identyfikacją. Stąd wcześniejszy post. Poznając różne cechy może być nam łatwiej zidentyfikować znaleziony okaz lub lepiej przekazać informację dotyczące owocnika.
Ktoś mi też napisał, że ciężko czyta się opisy grzybów w atlasie. I w sumie trochę się nie dziwię. Każdy autor często ma indywidualne podejście i używa różnych sformułowań.
Myślę, że poznając jedne z najczęściej występujących cech owocników, ułatwi to wyobrażenie sobie o co chodzi.
To takie moje sugestie do zastosowania, a Wy jakie widzicie zastosowanie?
Grzyby są fascynującym elementem ekosystemu.
Przypisanie jednej cechy do gatunku jest wręcz niemożliwe. Podczas wzrostu lub pod wpływem czynników atmosferycznych nabierają różnych cech.
Np. wpadając na polane z wieloma muchomorami czerwonymi, może się zdarzyć, że każdy z tych owocników opiszemy różnymi cechami morfologicznymi, pomimo, że to sam gatunek (choć część może się pokrywać).
Jeśli macie jakieś pomysły na kolejne posty z typu edukacyjnych lub coś sprawia Wam problem, nie wahajcie się pisać.
Wszystkie zdjęcia wykorzystane na licencji CC.
Grafiki przedstawiające cechy na wzór z „Common Interior Alaska Cryptogams” autorstwa Gary A. Laursen and Rodney D. Seppelt.