Przydatne linki
Moje zdjęcia
Przykładowe linki do zdjęć na stronie
Boczniak ostrygowaty.
Pleurotus ostreatus
Grzyb powszechnie znany, bo często można go znaleźć na sklepowych półkach lub menu restauracyjnym.
Jednak w momencie odnalezienia go w środowisku naturalnym, czasami pojawiają się wątpliwości. Stąd pomysł na taką tablicę.
W środowisku naturalnym można go znaleźć na drewnie drzew liściastych lub jeszcze żywych osłabionych drzewach, gdy temperatura powietrza się obniży. Potrafi występować nawet podczas łagodnej zimy.
Jest to grzyb o szerokim zastosowaniu kulinarnym, z którym chyba tylko wyobraźnia może nas zatrzymać przed wykorzystaniem w kuchni. Nadaje się do smażenia, gotowania, marynowania czy nawet kiszenia.
Można mieć go o każdej porze roku w swoim domu ponieważ daje się łatwo uprawiać. Wystarczy zapewnić odpowiednie warunki.
Wracając jednak do tych występujących w naturalnym środowisku. Jak każdy grzyb ma swojego podobnego przedstawiciela, gdzie początkujący grzybiarz powinien się z nim zapoznać. W tym przypadku jest to łycznik późny.
Czy to niebezpieczna pomyłka, ciężko określić. W zależności od źródła są różne informacje. Niektórzy podają jako niejadalny ze względu na gorycz, inni jako trujący (zawierający substancje rakotwórcze), a część wręcz odwrotnie. Grzyb jest jadalny w krajach azjatyckich, czy Rosji oraz są prowadzone badania na temat jego działania antynowotworowego (https://www.researchgate.net/…/232746063…).
Więc ja nie mogąc dojść do ładu, kto ma większą rację, pozostawiam kwestią otwartą.
Jak rozróżnić te dwa gatunki przedstawiłem na tablicy i opisałem różnice.
Więc to tyle z mojej strony.
Jak wyglądają wasze inspiracje kulinarne z boczniaki w roli głównej?